W podróży - informacje praktyczne
Podróż będzie o wiele przyjemniejsza jeśli się do niej odpowiednio przygotujemy i zabezpieczymy od różnych zdarzeń. Poniżej znajdziecie krótki poradnik na temat tego, co z sobą zabrać, jak się ubezpieczyć, jak przygotować swój bagaż.
Dokumenty Podróży
Różne sytuacje mogą nas spotkać podczas podróży, ale nikt nie chciałby raczej wrócić do domu z lotniska tylko dlatego, że zapomniał sprawdzić, czy paszport lub dowód osobisty jest ważny. Pracując wiele lat w biurze podróży spotkałam się z takimi sytuacjami. Dlatego zawsze klientom powtarzałam jak mantrę o sprawdzaniu i zabraniu dokumentów podróżnych.
Planując podróż zagraniczną, należy z odpowiednim wyprzedzeniem sprawdzić, czy paszport nie utracił ważności (dotyczy to odpowiednio dowodu osobistego - w przypadku podróży do państw, do których obywatele polscy mogą wjechać na podstawie dowodu osobistego). Rodzice powinni pamiętać, iż ten wymóg dotyczy również ich dzieci, które będą uczestniczyć w podróży.Należy pamiętać, iż nie ma możliwości przekroczenia granicy innego państwa na podstawie odpisu skróconego lub zupełnego polskiego aktu urodzenia.
Poniżej znajdziecie zasady wjazdu do wybranych krajów:
Informacje o kraju, do którego się wybieramy
Warto wcześniej poczytać o najatrakcyjniejszych turystycznie miejscach oraz o kulturze i religii danego kraju, tak aby móc lepiej zrozumieć lokalne obyczaje. Pamiętajcie, że odwiedzając dany kraj, jesteście tylko gośćmi i należy przestrzegać zasad tam panujących, szczególnie jeśli są to miejsca odmienne religijnie. Porozmawiaj z pracownikiem biura podróży z jakich atrakcji na miejscu można skorzystać, ewentualnie jakie wycieczki fakultatywne warto wykupić na miejscu. Wycieczkę fakultatywną można wykupić podczas rezerwacji przed wyjazdem lub po przyjeździe na miejsce, jeśli jest taka możliwość. Wycieczkę fakultatywną wówczas wykupujemy u rezydentów biur podróży lub w lokalnych biurach podróży.
Ubezpieczenie w podróży
Z pewnością nikt nie zakłada, że podczas wymarzonej podróży zdarzy się jakiś nieszczęśliwy wypadek, że potrzebne będzie leczenie lub zaginie bagaż. Zaginięcie bagażu, choroba lub nieszczęśliwy wypadek mogą się przytrafić każdemu. Aby uniknąć niepotrzebnego stresu i kosztów, należy wcześniej zawrzeć odpowiednio dobrane ubezpieczenie. Warto wykupić polisę dopasowaną do swoich potrzeb i planów wakacyjnych. Wykupując wycieczkę w biurze podróży będziecie objęci tylko podstawowym ubezpieczeniem. Zapytajcie o ewentualne rozszerzenie.
NFZ Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, w skrócie EKUZ, pozwala na korzystanie ze świadczeń zdrowotnych w czasie pobytu w krajach Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). EKUZ przeznaczona jest przede wszystkim dla turystów oraz osób uczących się lub pracujących za granicami swojego kraju. Pozwala ona na korzystanie z opieki zdrowotnej, o ile stwierdzone zostanie, że pomoc jest niezbędna z medycznego punktu widzenia. EKUZ nie zastępuje ubezpieczenia turystycznego, nie pozwala na wykorzystywanie wszystkich planowanych zabiegów, nie gwarantuje też bezwzględnie bezpłatnych świadczeń. Najczęściej pozwala ona na odzyskanie mniejsze lub większej części poniesionych nakładów na leczenie.
Pieniądze w podróży
Sprawdź jaką walutą należy się posługiwać w kraju, do którego się wybierasz i zadbaj o wymienienie wcześniej odpowiedniej sumy pieniędzy. Zobacz z jakimi opłatami wiąże się płatność kartą kredytową czy wypłaty z bankomatów. Mimo że płacenie kartą na całym świecie wygląda podobnie, to warto wiedzieć o niektórych różnicach, z jakimi możemy się spotkać w trakcie pobytu w różnych krajach. Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że karta płatnicza nie działa w każdym miejscu. W wielu krajach działają lokalne systemy kartowe, a Visa lub MasterCard nie są tak popularne, jak w Polsce. W mniejszych miejscowościach lub mniej uczęszczanych przez turystów, rządzi gotówka, z karty niestety nie można skorzystać.
Szczepienia w podróży
Osoby wyjeżdżające w tropikalne zakątki świata są dużo bardziej narażone na choroby zakaźne niż w naszej strefie klimatycznej.
Warunki sanitarne i opieka medyczna na niskim poziomie sprzyjają łatwemu rozprzestrzenianiu się niebezpiecznych chorób. Dlatego istotne jest odpowiednie przygotowanie się do wyjazdu.
Każda osoba wybierająca się do kraju o odmiennych warunkach klimatycznych i niskim standardzie sanitarnym, powinna udać się po poradę do lekarza specjalisty. Wcześniejsza wizyta w gabinecie lekarskim zalecana jest także kobietom w ciąży, osobom przewlekle chorym, czy podróżującym z małymi dziećmi. Szczepienia ochronne należy wykonać na 4-6 tygodni przed planowanym terminem wyjazdu.
Szczepienia obowiązkowe
Niektóre kraje wymagają aby turyści odwiedzający ich kraj byli zaszczepieni przeciwko konkretnym chorobom. Ma to zapobiec rozprzestrzenianiu się tych schorzeń na ich terenie.
Obecnie, jedynym szczepieniem obowiązkowym przy wjeździe do niektórych krajów, głównie afrykańskich, jest szczepienie przeciw żółtej febrze (tzw. żółtej gorączce). Dowodem zaszczepienia jest wpis do międzynarodowej książeczki szczepień.
Szczepienia zalecane
W zależności od miejsca docelowego, może zlecić również szczepienia, które nie są obowiązkowe, ale zalecane np. przeciw błonicy, tężcowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A, wirusowemu zapaleniu wątroby tupu B, durowi brzusznemu, cholerze, czy nawet kleszczowemu zapaleniu mózgu. Wszystko zależy od ogólnego stanu zdrowia i charakteru wyjazdu.
Bagaż w podróży - kilka podstawowych zasad.
Pierwszą podstawową zasadą jest: im mniejszy bagaż tym lepiej, choć nie zawsze się da...szczególnie podróżując z małym dzieckiem. Oczywiście zasadą, którą trzeba się kierować, to warunki danego przewoźnika. Jeśli dopuszczalny bagaż podręczny to 5 kg, to postarajmy się go nie przekraczać. Bagaż, który oddajemy do luku bagażowego podczas lotów czarterowych nie musi być ważony aż tak dokładnie. Jeśli przekroczy 1-2 kg, nikt nie każe nam wyrzucać rzeczy z torby. Odmienna sytuacja dotyczy "tanich lotów". Dlatego zawsze dokładnie sprawdzajcie i pytajcie pracownika biura podróży. Pakujcie tylko najpotrzebniejsze rzeczy.W sytuacji zagubienia lub zniszczenia bagażu należy zgłosić bezpośrednio na lotnisku w specjalnie wyznaczonym do tego punkcie w strefie odbioru bagażów i wypełnić stosowny formularz. Jeżeli Twój bagaż został omyłkowo wysłany na inne lotnisko, zazwyczaj zostanie dostarczony pod wskazany adres pobytu. Zawsze warto mieć kilka sztuk dodatkowych ubrań w bagażu podręcznym na wypadek takich zdarzeń.
Podróż samochodem
Przed wyjazdem za granicę trzeba koniecznie sprawdzić jakie obowiązują przepisy w krajach, przez które będziemy podróżować. Dowiedzcie się, ile kosztują winiety i gdzie najlepiej je kupić. Warto zastanowić się nad wykupieniem ubezpieczenia gwarantującego bezpłatne holowanie czy samochód zastępczy w razie awarii własnego pojazdu. Przygotujcie aktualną mapę regionu do którego się udajecie lub zaopatrzcie samochód w nawigację GPS. Zabierając ze sobą zwierzę domowe, należy pamiętać, że trzeba mieć dla niego paszport, który można wyrobić w uprawnionych klinikach weterynaryjnych.
www.wycieczkiposwiecie.pl
www.wycieczkiposwiecie.pl
Komentarze
Prześlij komentarz