Ubezpieczenie od ataku terrorystycznego

Czy w dzisiejszych czasach można czuć się bezpiecznie w podróży? Jak wybierać kierunki wakacyjne? Jak się zabezpieczyć przed takimi zdarzeniami i ewentualnymi skutkami? Na kilka pytań znajdziecie odpowiedź poniżej. 



Jeszcze parę lat temu ataki terrorystyczne w miejscach wyjazdów turystycznych nie zdarzały się tak często. Wybierając kierunek wakacyjny nie zastanawiałam się nad wyborem bezpiecznego miejsca. Oczywiście nie mam tu na myśli krajów, w których działania wojenne trwały i przeciętny turysta się tam nie wybierał. Biura podróży też nie ryzykowały organizowaniem wyjazdów do krajów zagrożonych działaniami wojennymi, ale w ostatnich latach zawirowania w związku z aktami terroru zmieniły mapę turystycznych wyjazdów.

Wielu turystów jest przekonanych, że jeśli biuro podróży organizuje wczasy lub wycieczkę do danego kraju, to jest on bezpieczny i nie ma żadnego ryzyka. Nie zawsze się to sprawdza. Jeśli Pani sprzedająca wycieczkę w biurze, chce po prostu sprzedać kolejną, to nie liczmy na rzetelne informowanie o ewentualnym zagrożeniu, czy aktualnych komunikatach Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Jeśli nie macie zaufanego biura podróży, sprawdzajcie aktualne komunikaty.


Sprawdzajcie i wybierajcie kierunki, które są bezpieczniejsze, a takich jest sporo. Najbardziej popularna Grecja, Cypr, Chorwacja, Bułgaria oraz Wyspy Kanaryjskie. Zawsze można wybrać wakacje krajowe lub bardziej egzotyczne. Owszem palmy i rajskie plaże kuszą, ale też mamy się czym pochwalić.
Ostatnie wydarzenia w Hiszpanii, Francji, Belgii czy Wielkiej Brytanii spowodowały, że turyści zaczęli obawiać się o swoje bezpieczeństwo w krajach, które jeszcze parę lat temu były uznawane za bezpieczne.

Czy można się zatem ubezpieczyć od ataku terrorystycznego?

Jeszcze kilka lat temu takie zdarzenia były przeważnie wyłączone z ochrony asekuracyjnej. Jednak rozprzestrzenianie się zagrożenia terrorystycznego w miejsca, które dotychczas były uznawane za bezpieczne sprawiło, że ubezpieczyciele coraz częściej włączają w zakres ochrony skutki zamachów albo pozwalają rozszerzyć ubezpieczenie za dopłatą dodatkowej składki.

Sami turyści są zainteresowani takimi ubezpieczeniami. Szczególnie Ci wybierający się do powracających kierunków takich jak Egipt, Tunezja czy Turcja. Te kraje zawsze były bardzo popularne wśród Polaków, jednak po zamieszkach i serii zamachów na turystów zniknęły z kręgu zainteresowań klientów. Sama wielokrotnie podróżowałam do Tunezji – nie pamiętam już czy byłam tam siedem, czy osiem razy. Na pewno dwukrotnie sama i nigdy nie czułam zagrożenia spacerując ulicami, czy korzystając z publicznego transportu. Nadal uważam, że mieszkańcy cierpią na tym najbardziej, a wielu z nich to życzliwi ludzie przyjmujący turystów z otwartymi rękami. Nie czas jednak na moje wywody o walorach turystycznych. Nie tym razem. Tym razem chcę poruszyć kwestię naszego bezpieczeństwa w podróży.

Nie każde ubezpieczenie podróżne daje ochronę w sytuacji, gdy turysta padnie ofiarą zamachu terrorystycznego. Ubezpieczyciele zaproponowali kilka rozwiązań:

* całkowite wyłączenie odpowiedzialności za skutki aktów terrorystycznych bez możliwości rozszerzenia ochrony ubezpieczeniowej,
* generalne wyłączenie odpowiedzialności za skutki aktów terrorystycznych z możliwością rozszerzenia ochrony poprzez opłacenie dodatkowej składki,
* objęcie ochroną ubezpieczeniową skutków aktów terrorystycznych mających charakter niespodziewany i występujący w trakcie podróży zagranicznej,
* objęcie pełną ochroną ubezpieczeniową skutków aktów terrorystycznych oprócz aktywnego udziału w zamachach terrorystycznych.

Pierwszy wariant jest stosowany najrzadziej. Natomiast pozostałe opcje ubezpieczyciele oferują w podstawowym pakiecie, albo w wersji rozszerzonej, tak zwanej zwyżki za ryzyko. Nie chcę tutaj wymieniać konkretnych firm, bo sytuacja w tym temacie ciągle się zmienia i za parę miesięcy może już być nieaktualna. Warto pytać i sprawdzać aktualne oferty. Przed wyborem ubezpieczenia koniecznie trzeba zapoznać się z OWU danego towarzystwa. Tam dokładnie można przeczytać co mieści się w tzw. klauzuli nieoczekiwanej wojny lub aktu terroru. Klauzula nie zadziała w wyłączonych z ochrony krajach takich jak: Afganistan, Arabia Saudyjska, Bangladesz, Gruzja, Irak, Jordania, Kolumbia, Pakistan, Rwanda czy Syria. Warto wybrać polisę, która w zakresie ubezpieczenia przewidziała taką ochronę.

Przede wszystkim wybierajcie kierunki, w których takie zagrożenie jest mniej prawdopodobne i  nie przestawajcie podróżować!!!







Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jarmark Świąteczny w Wiedniu

Wycieczka do Wiednia

Wycieczka - Morawski Kras i Wiedeń