5 dni w Paryżu


 

Nastał melancholijny listopad, a wraz z nim chęć zobaczenia jakiegoś klimatycznego miejsca. Pojawiła się okazja wyjazdu do Paryża. Dlaczego nie? Tam jeszcze nie byłam.

 


O tej porze roku nie jest już gorąco, panuje ciepła jesienna pogoda. Z pewnością przyjemniejsza niż w Polsce. Kolejnym plusem jest dużo mniejsza liczba turystów niż w sezonie. Jak poznać i choć trochę zrozumieć Paryż mając tylko 5 dni? Chciałam zobaczyć wszystkie najbardziej znane zabytki, a także w miarę wolnego czasu, miejsca związane z artystyczną duszą miasta.
Jest kilka bezpośrednich połączeń liniami rejsowymi z Polski do Paryża, są również połączenia tanimi liniami lotniczymi. W mieście znajdują się trzy lotniska. Główny i najważniejszy, położony około 30 km od centrum Paryża port lotniczy Charles de Gaulles. Obsługuje głównie loty rejsowe. Port lotniczy Orly położony około 15 km na południe od centrum miasta oraz lotnisko Beauvais około 80 km na północ od centrum miasta i obsługuje głownie połączenia tanich linii lotniczych.
Można też wybrać opcję dojazdu autokarem - czas przejazdu ok. 22-24 godzin. Oczywiście najwygodniej i najszybciej jest samolotem, ale stamtąd trzeba się jeszcze dostać z walizkami do centrum miasta lub do najbliższej stacji metra. Z lotniska Beauvais jest kilka możliwości : autokarem, pociągiem lub z prywatnym przewoźnikiem. Wszystko zależy jakim budżetem dysponujemy. Jest wiele stron www, przez które można zarezerwować transfer do wybranego miejsca docelowego. Ja skorzystałam przejazdu liniami autokarowymi EUROLINES. Autokar dojeżdża do jednego z największych dworców w Europie Gallieni, który jest skomunikowany z linią metra nr 3. Przygotowałam plan wycieczki, obowiązkowo wykupiłam ubezpieczenie i spakowałam walizkę:)
wtorek
14:00 wyjazd z Gliwic
środa
12:00 przyjazd na dworzec Gallieni. Stąd do centrum można się dostać metrem - czas przejazdu ok. 20 min.

Zatrzymałam się u znajomej, która wynajmowała niewielkie mieszkanie w 15 dzielnicy Paryża, niedaleko stacji metra Convention (linia metra nr 12). Dzielnica znajduje się na lewym brzegu Sekwany.

Paryż podzielony jest na 20 dzielnic. Najstarsza i najbardziej bogata w zabytki jest I dzielnica w centrum miasta, w której znajduje się m.in. Luwr, a następne ciągną się spiralnie, liczone zgodnie z ruchem wskazówek zegara...aż do 20. Nie wszystkie dzielnice są bezpieczne. Szukając noclegu, należy unikać dzielnic położonych na północy i wschodzie. Szczególnie 18, 19 i 20.


Zwiedzanie Paryża:

Popołudniowy spacer rozpoczęłam od Wzgórza Montmartre, gdzie znajduje się Bazylika Sacre Coeur (Najświętszego serca) - Rue de Cardinall Culbert. Następnie w dół, minęłam Kościół św. Piotra, skręciłam w lewo, w stronę Placu de Tertre, dawnego rynku, który dziś stał się rodzajem malarskiej giełdy na wolnym powietrzu. Dalej poszłam ulicami Rue Norvins, Rue Lepic na Plac Blanche ze słynnym kabaretem Moulin Rouge oraz Rue de Clichy, gdzie znajduje się pobliski Plac Pigalle.
Bazylika Sacre Coeur


Widok ze wzgórza Montmartre 

Place de Tertre
 

czwartek

Tego dnia zaplanowałam wizytę w Luwrze. Wybierając się tutaj trzeba koniecznie zarezerwować dużo czasu. Dużo czasu???Podobno gdybyśmy chcieli zobaczyć wszystkie eksponaty Luwru, potrzebowalibyśmy na to aż 100 dni!!! Ja miałam tylko kilka godzin. W takiej sytuacji trzeba wybrać to, co nas najbardziej interesuje. Wybrałam więc Galerię Egipską (żeby zobaczyć wojenne łupy Napoleona) oraz Galerię Malarstwa Włoskiego. Muzeum jest czynne codziennie (oprócz wtorku), od godziny 9:00 do 18:00.
Luwr


Posąg Nike z Samotraki






Pilnie strzeżona "Mona Lisa"

Popołudnie spędziłam ze znajomymi spacerując ulicami wzdłuż
Sekwany. Ulicami Paryża można spacerować bez końca. To miasto jest rajem dla takich "łazików" jak ja, ale Paryż trzeba też posmakować przesiadując w ulicznych kawiarenkach i restauracjach. Niekoniecznie z kuchnią francuską :) Postanowiliśmy odwiedzić jedną z marokańskich restauracji. Oczywiście wcześniej zarezerwowaliśmy stolik. Restauracja okazała się niezwykle klimatycznym miejscem o orientalnym wystroju. Jedzenie...przepyszne. Spróbowałam tradycyjnego dania - jagnięciny z kuskus zwanej Tajine.


Wieczorem wybraliśmy się na Wieżę Eiffel' a. Jedną z najbardziej przyciągających atrakcji Paryża. Powstała w 1889 roku z okazji światowej wystawy w setną rocznicę rewolucji francuskiej. Na pierwsze dwa tarasy widokowe można się dostać schodami lub windą. Na trzeci tylko windą. Tarasy znajdują się na wysokości: 57, 115 i 275 m wysokości. W ciągu dnia ciągnie się długa kolejka, ale widok na panoramę Paryża podobno jest niezastąpiony. My jednak wybraliśmy się po 22.00. Wjechaliśmy windą na II poziom i podziwialiśmy pięknie oświetlony Paryż...Dzięki temu uniknęliśmy kolejek i tłumu turystów. Właściwie byliśmy tylko MY:)



Ceny wstępu:
winda na II poziom -  8 EUR, dzieci - 6,40 EUR
winda na szczyt - 13 EUR, dzieci - 9,90 EUR
schody - 4,5 EUR, dzieci - 3,5 EUR

piątek

Następnego dnia pojechałam do Dzielnicy Łacińskiej, leżącej na lewym brzegu Sekwany. Ze stacji Convention linią metra nr 12 do stacji Notre - Dame des Champs. Następnie idąc ulicą o tej samej nazwie, skręciłam w Rue Vavin, która doprowadziła mnie do Ogrodu Luksemburskiego (Jardin du Luxembourg). Ten ogromny park miejski zajmuje trochę ponad  224 tyś. m2 i jest głównym miejscem wypoczynku mieszkańców na lewym brzegu. Mnóstwo tu ławeczek i alejek spacerowych. W północnej części parku został wzniesiony Pałac Luksemburski, który został wybudowany dla Katarzyny Medycejskiej. Obecnie pałac jest siedzibą Senatu.



Spacerując uliczkami uniwersyteckiej średniowiecznej dzielnicy dotarłam do Val -de - Grace "dolina łaski". Dawne opactwo sióstr benedyktynek, a obecnie szpital wojskowy oraz muzeum służby zdrowia. Częścią opactwa jest barokowy Kościół ufundowany przez Annę Austriaczkę po narodzinach długo oczekiwanego syna Ludwika XIV.


Kościół Val-de-Grace

Dalej udając się Rue d'Ulm dochodzę do wzgórza św. Genowefy, gdzie znajduje się Pantheon. Spoczywają tu zasłużeni obywatele Francji, a wśród nich Maria Curie - Skłodowska. W niedalekim sąsiedztwie przy ulicy Saint Michel mijam siedzibę Uniwersytetu Sorbona - kolegium, które ufundował Robert de Sorbon w 1253 r. W krótkim czasie Sorbona stała się jednym z najlepszych uniwersytetów na świecie.



Pantheon

Spacerem docieram do najstarszej części Paryża - Wyspy La Cite.
Tutaj znajdują się dwa najwspanialsze przykłady architektury gotyckiej na świecie: Katedra Notre - Dame oraz Sainte - Chapelle. Nie wchodzę jednak do środka. Listopadowe dni w Paryżu są krótkie, a ja nie chciałam spędzać wiele czasu na zwiedzaniu wnętrz. Co innego latem, kiedy ogromne mury mogą dać ochłodę w upalne dni...
Nieco dalej znajduje się Pałac Sprawiedliwości, z którego do dnia dzisiejszego zachowało się skrzydło zwane Conciergerie. Początkowo był siedzibą rodziny królewskiej i sądu, a podczas rewolucji francuskiej więzieniem. Między innymi była tu więziona królowa Maria Antonina, która została zabita poprzez ścięcie gilotyną. Mając więcej czasu z pewnością wybrałabym zwiedzanie Conciergerie. Trasa z przewodnikiem wiedzie przez kilka średniowiecznych komnat, kuchnie, kwatery kata i cele więzienne - największe zainteresowanie podobno budzi ta, w której przebywała Maria Antonina. Dalej idąc lewym brzegiem Sekwany dochodzę do najstarszego mostu Paryża Pont Neuf - Most Nowy.


Katedra Notre - Dame

Katedra Notre - Dame


Conciergierie

Pont Neuf

sobota

Tego dnia postanowiłam pojechać na Cmentarz Pere Lachaise. Dotarłam do stacji metra o tej samej nazwie linią nr 2 ( można również do stacji Philippe Auguste). Przed wejściem na cmentarz warto zaopatrzyć się w mapę, gdyż powierzchnia ma ok. 44 ha - można się zgubić. Cmentarze raczej nie bywają celem standardowych wycieczek. Osobiście bardzo lubię je odwiedzać. Mają swoją magię... Tu jednak sytuacja jest inna, to najczęściej odwiedzana nekropolia na świecie. Cmentarz Pere Lachaise - największy i najstarszy w Paryżu jest naprawdę wyjątkowy. Po pierwsze został założony w 1804 r. przez Napoleona, po drugie stanowi swoiste muzeum pod gołym niebem. Większość grobowców to prawdziwe dzieła sztuki. Spoczywa tu wiele słynnych osobistości, m.in. Edit Piaf, Maria Callas, Molier, Victor Hugo, Jim Morrison oraz wielu zasłużonych Polaków, m.in. Józef Wybicki, Fryderyk Chopin.

Wstęp jest bezpłatny. Godziny otwarcie od listopada do marca: 8:00 - 17:30. Latem do 18:00.


Grób Jima Morrisona





niedziela

Ostatniego dnia spędziłam trochę czasu ze znajomą, która wzięła dzień wolny w pracy. Niedaleko jej mieszkania była malutka cukiernia. Kupiłyśmy francuskie croissanty, a do tego wypiłyśmy obowiązkowo filiżankę kawy...mniam!

Popołudniu wyruszyłyśmy na ostatni spacer. To raz z prawej, raz z lewej strony Sekwany. Paryż o tej porze roku jest uroczy. Mieni się kolorami. Przyjemnie jest pospacerować ulicami. W końcu zastał nas wieczór.
Przeszłyśmy mostem Aleksandra III, nazwanym od imienia cara Rosji, który położył kamień węgielny pod jego budowę w 1896 r. Na moście upamiętniającym nowy sojusz Francji i Rosji widnieją herby obu państw. Doszłyśmy do Placu de la Concorde. Następnie przez Pola Elizejskie do ronda, przy którym znajduje się Łuk Triumfalny. W drodze powrotnej idąc trasą w stronę Luwru mijamy największy i najstarszy park w Paryżu "Ogrody Tuileries". Warto pospacerować tam w ciągu dnia. My idziemy dalej dochodząc do Luwru. Tym razem tylko podziwiamy pięknie oświetloną piramidę oraz budynki ogromnego muzeum.









Łuk Triumfalny






Luwr
 
 
Informacje praktyczne:
transport:
Najłatwiej i najszybciej można zwiedzić Paryż metrem.  Paryskie metro jest jednym z najstarszych. Posiada 15 linii i aż 300 stacji. Kursuje już od 5:30 do 00:30. Ceny biletów wahają się w zależności od strefy. Pojedynczy bilet kosztuje od 1,60 EUR, a karnet na 10 przejazdów 11,40 EUR. Jest jeszcze opcja zakupienia karty Paris Visite ważną od 1 do 5 dni na nielimitowaną ilość przejazdów i we wszystkich strefach na metro, autobusy, RER, tramwaje). Ja wybrałam Paris Visite ważna od 1-3 strefy na 5 dni - koszt 27,50 EUR. Przed użyciem należy wpisać imię i nazwisko i termin użytkowania karty.
Batobus
Wycieczkowy statek. Zatrzymuje się przy każdej atrakcji turystycznej wzdłuż Sekwany. Można na niego wchodzić i schodzić dowolną ilość razy. Na każdym z przystanków Batobus zatrzymuje się co 15 min. Do kupienia 1- lub 2-dniowa wejściówka.
zwiedzanie:
Tylko nieliczne atrakcje są bezpłatne, a bilety do pozostałych mogą być drogie. Dla tych, którzy mają więcej czasu na zwiedzanie wnętrz zabytków i muzeów najbardziej opłaca się zakup Paris Museum Pass. Ten 1, 3  5 dniowy karnet uprawnia do wstępu do 60 zabytków i muzeów. Przy okazji uniknie się stania w długich kolejkach. Warto pamiętać, że wstęp do muzeów publicznych jest bezpłatny w każdą pierwszą niedzielę miesiąca.
Do Paryża można wybrać się na wiele sposobów. Dla tych, którzy wybierają się samodzielnie czeka pewna trudność językowa. Francuzi wyjątkowo nie lubią posługiwać się po angielsku. Moje umiejętności językowe po francusku są zerowe, więc w wielu sytuacjach było mi trudniej. Paryż jest też bardzo drogim miastem. Można dojechać do Paryża samodzielnie, a na miejscu jest wiele biur podróży, które zorganizują odbiór z lotniska oraz zwiedzanie. Można również skorzystać z wielu ofert biur podróży, które od A do Z zorganizują wyjazd wraz z przewodnikiem. Zwykle grupy mają sporo zniżek na wejściówki, do restauracji i transport. Wszystko zależy jaką opcję wybierzecie.



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jarmark Świąteczny w Wiedniu

Wycieczka do Wiednia

Wycieczka - Morawski Kras i Wiedeń